Vložte svou soutěž či akci do kalendáře OSH >>>

Následující článek by měl být inspirací pro všechny vedoucí mládeže a případně rodiče, kteří se i během platných omezení a restrikcí chtějí pustit do práce s dětmi, mladými hasiči.

Pokud máte sami nápady a chcete se podělit o to, co s dětmi děláte, neváhejte a napište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 15. 6. 2021 - SDH Klimkovice

Vedoucí si pro děti připravili poutavý adrenalinový víkend, který zahrnoval lezení na ferratech, jízdu na zip line, nebo návštěvu jeskyní. K uvedeným aktivitám využili přírodní areál Velká dohoda, který se nachází v Moravském krasu, nedaleko Punkevních jeskyní. 

 

23. 4. 2021 - SDH Muglinov

Ani my, vedoucí v SDH Muglinov, nezahálíme a již od začátku roku připravujeme pro naše hasičské děti řadu aktivit. Hned v lednu každý z nás vedoucích uvázal všech 5 UZLŮ NA ČAS, sestříhali jsme video a děti tipovali, kdo z nás byl nejrychlejší a s jakým časem vyhrál. A byli jsme na sebe tvrdí ? uzly se vázali bez jakéhokoliv tréninku a každý měl pouze jeden pokus.

Dalším úkolem, na dobu jarních prázdnin, bylo vytvořit SNĚHULÁKA OLAFA. V té době nám zima opravdu přála a sněhu byla všude spousta. Vyhodnocovali jsme nejhezčího a největšího sněhuláka. A že byli opravdu povedení.

Hned jak bylo trošku hezky, vytáhli jsme děti ven a připravili pro ně RODINNOU HRU. V určeném časovém intervalu si mohly na dané místo přijít vyzvednout mapku Komenského sadů spolu s úkoly, které je pak v parku čekaly. Děti, většinou i s rodiči plnili úkoly s nadšením a zápalem pro hru. Běhali, dřepovali, počítali a dozvěděli se při tom i spoustu zajímavých informací. Z cíle si pak každý odnesl malou odměnu a sladkost. 

Další aktivitou byla POZNÁVACÍ HRA MUGLINOV CITY, která děti provedla celým Muglinovem. Nejen, že se děti dozvěděly zajímavosti z historie a současnosti obce, objevily i krásu mnoha míst spojenou s plněním úkolů a luštěním šifer.

Dále u nás proběhla velká úklidová akce, o které je zde samostatný článek a poté jsme také nastrojili NETRADIČNÍ VAJÍČKOVNÍK.

 


2. 4. 2021 - SDH Pustkovec

Mladí hasiči v Pustku trénují na dálku

O jarních prázdninách jsme se všichni vedoucí shodli, že dětem chybí pohyb a nám se po nich stýská. ,,Je načase, pustit se do akce,“ řekli jsme si společně. Se souhlasem rodičů a nastavením techniky jsme se také pustili.

Připravujeme tak pro děti během týdne ,,výzvy“ a úkoly, které chceme, aby splnily. Například vyfotit se u jakékoli hasičské zbrojnice, spočítat v Pustkoveckém údolí dřevěné sochy a vyfotit se u jedné z nich. Nebo soutěžíme na dálku, kdo rychleji dokáže uvázat daný uzel. Připravujeme pro děti videa s návody, jak správně cvičit. Každé pondělí přichází dětem cvičení s jiným vedoucím a také výzva s netradičním úkolem zaměřeným na fyzičku, šikovnost či obratnost. Dále jsme kreslili obrázky do soutěže POOD, podnikli vycházku, ve které poznali svou obec důkladně, jak historicky, tak skutečně na vlastní oči. A chystáme se společně ozdobit Vajíčkovník. Cílem je, aby se děti cítily součástí hasičského sboru, hýbaly se a měly dostatek podnětů k rozvoji své zručnosti a obratnosti. Na fotkách, které nám pak posílají, vidíme naše malé svěřence, jak s chutí a nadšením dané úkoly plní. Díky technice jsme zase všichni spolu.

 


19. 3. 2021 - SDH Klimkovice

1. Na začátku loňského jara jsem dětem poslali veliký soubor - ZÁBAVNÉ ÚKOLY NEJEN PRO LVY A LVÍČÁTKA - s omalovánkami, pracovními listy, nápady na tvoření, křížovkami, hrami a vystřihovánky.... (něco z toho používala i Monika do Společníka)

2. STEZKA PRO ZVÍDAVÉ LVY A LVÍČÁTKA - Děti šly stezkou mezi poli a po cestě plnily různé úkoly (vázání uzlů, skákání přes vodní příkop, hádání hádanek, cvičení...). Na konci byl ukryt poklad, ze kterého si mohli vzít, co si kdo vybral. Stezku mohli procházet v průběhu celého jara, jak to komu vyšlo, s rodiči a sourozenci.

http://lvicatkaklimkovice.blogspot.com/2020/04/stezka-pro-zvidave-lvy-lvicatka.html

3. TVOŘÍME S TATÍNKY HASIČSKÉ AUTÍČKA A HASIČÁRNY

Pro děti a jejich tatínky (případně maminky, dědečky...) jsme vyhlásili soutěž "O nejkrásnější hasičské autíčko nebo hasičskou zbrojnici". Děti mohly vyrábět z čehokoliv (dřevo, papír, krabice...), výsledný výtvor pak vyfotily a posílaly, případně přivezli na hasičárnu. Některé výtvory nás opravdu překvapily, například když se málem nevlezly ani do dveří naší hasičárny. 

http://lvicatkaklimkovice.blogspot.com/2020/11/o-nejkrasnejsi-hasicske-auticko-nebo.html

4. SRDÍČKA SYMBOL ZDRAVÍ

Děti si vyrobily šest srdíček, které rozdělili na šest částí. Do každé části napsali jeden úkol (Kliky, dřepy, sedy lehy...)  Po splnění úkol, vybarvili danou část, za celý den měli vybarvit celé srdíčko. Srdíčka vybarvovali týden (resp. 6 dní 7 den odpočívali :-)).

5. Starší děti vyráběly pro svou vlastní spotřebu ŠÍPKOVÝ SIRUP PRO POSÍLENÍ IMUNITY

Dětem jsem napsali, aby nasbírali 1 Kg šípků z růže šípkové. Až po nasbírání jim byl zaslán recept na šípkový sirup, který společně s rodiči mohli vyrábět. 

RECEPT:

1kg šípku

jeden citron 

0.5 kg cukru

Očištěné šípky namočíme na 24 hodin do vody. Po té přidáme citrón, cukr (můžeme i pomeranč) zahřejeme na 80 stupňů a min. půl hodiny vaříme při této teplotě. Po té necháme zchladnout, ocedíme nejprve přes sítko a pak přes plátýnko a slijeme do sklenice. Sirup ředíme s vodou a pijeme.

5. AKČNÍ HASIČSKÝ MĚSÍC, ABY TO LÉPE UTÍKALO

Sestavili jsme tabulku na měsíc listopad, kde na každý den je jeden úkol, který děti mají splnit (dřepy, kliky, malovat značky...), po splnění úkoly si mohli daný den vybarvit, nalepit na něj nálepku nebo se po tabulce pohybovat pomocí figurek. 

6. VÝZVOVÁ SOUTĚŽ PRO UDRŽENÍ SOCIÁLNÍHO KONTAKTU

Soutěž vytvořena pro starší děti a dorost, které pomocí sociální sítě (Messenger) plní každodenní výzvy. Soutěž probíhá tak, že každý den je zadaná výzva, kterou děti museli splnit vždy do 20 hodiny večer. Kdo splní jako první, další den vymýšlí výzvu novou (kterou před tím konzultuje s vedoucím). Kdo nesplní, čeká ho úkol navíc. Důkazem o splnění výzvy je zaslané video, kde jde vidět plnění úkolu. Příklady, co vymysleli naši mladí hasiči: Vyjdi ven a obejmi strom, nauč někoho dospělého uvázat plochou spojku, připrav palačinky pro své rodiče...

7. ČERTOVSKÁ STEZKA - Tematická stezka na Mikuláše, kde všechny děti čekalo projití cesty po tmě po svítících značkách jen s baterkami. Po cestě na ně čekali čerti (naše převlečené dorostenky) s úkoly. Po splnění všech úkolů došli až do pekla, kde si vyzvedli od Lucifera odměn (v té době bylo ještě povoleno setkávání lidí venku)

http://lvicatkaklimkovice.blogspot.com/2020/12/certovska-stezka.html

8. HASIČSKÁ RAZÍTKOVACÍ HRA -  Po celé obci jsme rozmístili 10 krabiček, ve kterých je razítko a pár drobností. Cílem hry je nasbírat všech 10 razítek, a aby to bylo zábavnější, tak v každé krabičce se nachází pár drobností, které si můžou děti vyměnit za něco jiného, co přinesou. Kde se krabičky nacházejí, hledají děti podle různých nápověd - GPS, topografických značek, mapy, zašifrovaných nápověd, - každé místo je také vyfocené i jako detail, kde přesně je krabička ukryta. Po nasbírání všech razítek a zaslání důkazu posíláme odměnu.

9. TRÉNINKOVÉ DENÍČKY - pro přípravku a mladší jsme vyrobili tréninkové deníčky, kde je vybraných 44 cviků, které jsou namalované a popsané jak cvičit, určené pro předškolní děti a děti z 1. stupně.  Děti dostaly také nálepky těchto cviků a pokaždé, když cvičí, si mohou cviky, které cvičili, do deníčku nalepit. 

Ve fázi procesu je sběr papíru pro postiženou holčičku, velikonoční vyrábění - individuální, připravujeme velikonoční hru a věříme, že po velikonocích snad už budeme moci trénovat aspoň individuálně (zatím se nám povedly jen jedny individuální tréninky s dětmi, než zase zpřísnili omezení).

Vše plánujeme i realizujeme tak, abychom neporušili žádné platné nařízení. 

 

Za SDH Klimkovice 

Radka Langrová

 

Kalendář akcí

  Mladí hasiči   Jednotky PO
  Soutěže M,Ž   OSH
  více událostí    

přehled všech akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Partneři